Telefon: 0234 546 030 - Mail: filjora@yahoo.com

Telefon: 0234 546 030 - Mail: filjora@yahoo.com

Telefon: 0234 546 030 - Mail: filjora@yahoo.com

Telefon: 0234 546 030 - Mail: filjora@yahoo.com

Avancronică muzicală – 12.06.2025

Un eveniment de înaltă ținută artistică va avea loc astăzi, 12 iunie 2025, ora 18:30, la Centrul de Afaceri și Expoziții din Bacău, reunind nume sonore ale scenei muzicale internaționale. Violonista Anna Gutowska, acompaniată de Orchestra Filarmonicii „Mihail Jora” din Bacău, va susține un concert sub bagheta dirijorului Víctor Eloy López, una dintre figurile marcante ale noii generații de dirijori.

Profesor de muzică și Arte ale spectacolului, Víctor Eloy López este dirijor principal al Orchestrei Filarmonice Spaniole și al Orchestrei Simfonice Andaluze. A condus ansambluri de prestigiu precum Orchestra de Cameră din Viena, Orchestra Filarmonică Gran Canaria, Orchestra Filharmonia Szczecin din Polonia, Orchestra Filarmonică și Orchestra Simfonică din Malaga, Orchestra Clasică din Granada, Fanfara Națională Cubaneză și Fanfara Municipală Palma de Mallorca.

Activitatea sa artistică se desfășoară pe scene importante precum Konzerthaus-ul din Viena, Sala Victoria din Geneva, Auditoriumul Stravinski din Montreux, Sala de Concerte din Malmö, Gran Teatro del Liceo din Barcelona, Wizink Center, Arena din Bilbao și, din 2024, în cadrul unei stagiuni permanente la Auditoriumul Național de Muzică din Madrid.

López s-a perfecționat cu maeștrii Miguel Romea și José María Moreno și a fost dirijor asistent pentru nume importante ca Karel Mark Chichon, Rune Bergmann, Arturo Diez Boscovich, Alberto Veronesi și José María Moreno. Expertiza sa în repertoriul de zarzuela este remarcabilă, conducând peste 300 de interpretări ale unor titluri celebre precum „Luisa Fernanda”, „Marina” sau „La Corte del Faraón”. A fost dirijor principal al companiei Teatro Lírico Andaluz timp de opt ani și a obținut locul 4 la Campionatul European de Fanfară din 2019, alături de Fanfara din Málaga.

În cariera sa, a colaborat cu artiști de renume internațional, printre care Paco de Lucía, Plácido Domingo, Elina Garanca, Ainhoa Arteta, Estrella Morente, Tomatito, Raphael, Adam Rapa, Michel Becquet, Rubén Simeó, David Bisbal și Pablo López. În prezent, este directorul muzical al turneului aniversar de 50 de ani al Isabelei Pantoja. Pregătirea sa academică include studii în Istoria și Știința Muzicii, Pedagogie Muzicală, Patrimoniu Muzical Spaniol și Management Cultural.

Alături de dirijorul spaniol, pe scenă va urca violonista poloneză Anna Gutowska, o artistă cu o carieră internațională impresionantă. Absolventă „cum laude” a Școlilor de Muzică din Rzeszów, Conservatorului din Lausanne și Universității de Muzică și Artă Dramatică din Viena, Anna Gutowska este laureată a numeroase concursuri internaționale și bursieră a programului „Młoda Polska”, cu ajutorul căruia a înregistrat un disc cu lucrările pentru vioară de H. Wieniawski.

A concertat ca solistă și interpretă de muzică de cameră pe scene celebre precum Berliner Philharmonie, Musikverein și Konzerthaus din Viena, Shanghai Symphony Hall, Juilliard School din New York, CNSMD Paris și multe altele, în peste 20 de țări de pe 4 continente. Este profesoară de vioară la Universitatea din Viena și susține frecvent cursuri de măiestrie în Europa, Asia și America Latină.

Programul serii include trei lucrări remarcabile: Uvertura „Forța destinului” de Giuseppe Verdi, Simfonia a V-a de Ludwig van Beethoven și Concertul pentru vioară și orchestră de Mieczysław Karłowicz, în interpretarea violonistei Anna Gutowska. Publicul este invitat să se bucure de o seară muzicală de excepție, într-o întâlnire unică a pasiunii, virtuozității și rafinamentului artistic.

Muzicolog dr. Ozana Kalmuski-Zarea

To keep connected with us please login with your personal info.

New membership are not allowed.

Enter your personal details and start journey with us.

Program

08:00 - 16:00, Luni - Vineri

Locație

Strada Războieni 22, Bacău

Filarmonica ,,Mihail Jora” Bacău este o instituție culturală de tradiție a României, având una dintre cele mai valoroase orchestre ale țării. Înființată în octombrie 1956, Filarmonica Bacău a parcurs un drum constant de creștere în valoare, grație calității profesionale a membrilor orchestrei și a efortului unor dirijori permanenți precum Igor Ciornei, Eugen Pricope sau Ovidiu Bălan.